28 - 30 października 2024 - Grand Hotel Stamary**** Zakopane - cena 2750,-zł netto
Lokalizacja:
Data szkolenia:
Prowadzący:
Sebastian Starnawski, Anna Kędzierska - Adamczyk
Cena:
2750 zł netto
3382.5 zł brutto
Dodatkowe informacje:
przyjazd do hotelu GRAND HOTEL Stamary w dniu 27.10.2024 po godz. 16.00 - zakończenie szkolenia 30.10..2024 po godz. 14.00 (szkolenie 3-dniowe)
2061
tel. 77 453 60 09
kom. 504 850 668
kom. 662 211 225
e-mail: biuro@isepszkolenia.pl
Pon - Pt: 7:30 - 15:30
Cel i forma realizacji
Program
Prowadzący
Warunki uczestnictwa
Formularz zgłoszeniowy
Pliki do pobrania
Prognoza
Komentarze
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest praktyczne omówienie zagadnień związanych z rozliczaniem czasu pracy, dokumentacją pracowniczą oraz najnowszych zmian w Prawie pracy, które w ostatnim czasie weszły w życie, a także wybranych zagadnień związanych z naliczaniem wynagrodzeń, zmian w podatku PIT i oskładkowaniu ZUS oraz świadczeń które otrzymują pracownicy ZUS. W trakcie szkolenia są omawiane trudne i skomplikowane sytuacje związane z ewidencją i rozliczaniem czasu pracy w połączeniu z naliczaniem wynagrodzeń i zasiłków ZUS w oparciu o najnowsze interpretacje i stanowiska organów kontrolujących.
Adresaci szkolenia
Szkolenie skierowane jest do osób pracujących w działach kadr i płac, w działach HR, pracowników biur rachunkowych, osób zarządzających oraz właścicieli firm.
Korzyści ze szkolenia
Uczestnik szkolenia będzie miał możliwość wymienienia swojego doświadczenia z innymi uczestnikami (praktykami) szkolenia. Dzięki szkoleniu uczestnik będzie miał możliwość zapoznania się z najnowszymi interpretacjami i stanowiskami organów kontrolujących, dzięki czemu będzie miał możliwość uniknięcia błędów w swojej codziennej pracy.
Dzień I
WYNAGRODZENIA W 2024 ROKU. ZASADY OPODATKOWANIA I OSKŁADKOWANIA W 2024 ROKU W KONTEKŚCIE PŁATNIKA WYNAGRODZEŃ. PRZYPADKI CIEKAWE I TRUDNE:
1. Podstawowe zasady opodatkowania wynagrodzeń i świadczeń w ramach umów cywilnoprawnych w 2024 roku- najczęstsze pytania uczestników: – przychód, – nieodpłatne świadczenia, – koszty uzyskania przychodu, – ulga w podatku, – stosowanie skali, – oświadczenia pracownika i ich wpływ na wysokość wynagrodzenia, – zmiany limitów zwolnień w związku z COVID. 2. Problemy i zmiany w zakresie stosowania ulgi dla młodych, senioralnej, 4+ i ulgi na powrót, preferencyjne opodatkowanie małżonków i rodziców samotnie wychowujących dzieci. 3. Zasady rozliczania delegacji i ryczałtu za jazdy lokalne. Wirtualne diety kierowców międzynarodowych a PIT i ZUS. Zmiany zasad stosowania zwolnienia z podatku dla kierowców międzynarodowych od 19.08.2023 roku. 4. Problemy praktyczne w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku: – premie miesięczne, – składniki zmniejszane za czas absencji, – składniki kwartalne, – składniki okazjonalne, – lista składników nigdy nie wliczanych do podstawy. 5. Praktyczne obliczenia listy płac z wynagrodzeniem i zasiłkiem chorobowym. Zmiana zasiłku chorobowego na wypadkowy i odwrotnie. 6. Ograniczenie wysokości składki zdrowotnej w 2024 roku – przykłady praktyczne. 7. Potrącenia z listy płac po marcowej nowelizacji – poukładanie podstaw w kontekście zmian. 8. Szybka powtórka zasad stosowania zwolnień z podatku i zwolnień ze składek ZUS. 9. Wdrożone zmiany na 2024 rok – stawki, wskaźniki: – stawki, wskaźniki, – umowy o dzieło, – minimalne wynagrodzenie, – planowane zmiany w oskładkowaniu umów zleceń – kolejna odsłona, – składka zdrowotna osób powołanych. 10. Wynagrodzenie w przypadku zgonu pracownika: – wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia po zmarłym pracowniku a PIT, – odprawa pośmiertna uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika, – skutki podatkowe zgonu osoby świadczącej usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenie, rada nadzorcza, zarząd. 11. Podatkowe i składkowe omówienie wynagrodzenia prokurenta i osób świadczących usługi na rzecz spółki na podstawie art. 176 KSH. 12. Problemy z kontraktem menedżerskim. 13. Umowa zlecenia z własnym pracownikiem – skutki podatkowe oraz w zakresie składek ZUS. 14. Zbieg tytułów do ubezpieczeń – najważniejsze problemy. 15. Najnowsze stanowiska organów skarbowych i ZUS – opodatkowanie nieodpłatnych – inne świadczenia. 16. Panel dyskusyjny.
Dzień II
ROZLICZANIE CZASU PRACY W PRAKTYCE 2024 ROKU: 1. Zagadnienia podstawowe: – Doba, tydzień pracowniczy, – Obliczanie wymiaru czasu pracy w różnych systemach, – rozliczenie czasu pracy w razie ustania zatrudnienia w trakcie okresu rozliczeniowego – przykłady praktyczne, – planowanie godzin pracy w miesięcznych oraz dłuższych okresach rozliczeniowych, – ruchomy rozkład czasu pracy, dłuższe okresy rozliczeniowe przykłady planowania czasu pracy. 2. Okresy odpoczynku: – kiedy i komu nie trzeba zapewniać odpoczynku dobowego?, – jak i kiedy równoważyć naruszony dobowy odpoczynek? – zajęcia praktyczne, – odpoczynek tygodniowy jak prawidłowo go zaplanować – ustalanie nieprawidłowości na podstawie przykładowych ewidencji czasu pracy. 3. Czas wolny z powodu siły wyższej: – Wymiar w danym roku: – Wykroczenia z tytułu nieudzielenia czasu wolnego, – 4. Elastyczny czas pracy: – Zasady jego wprowadzenia, – Krąg osób do których ma zastosowanie elastyczny czas pracy, – Wykroczenia dotyczące elastycznego czasu pracy. 4. Harmonogramy pracy: – planowanie harmonogramów, – zasady dokumentowania lub ustalania zmian w harmonogramach. 6. Ewidencjonowanie czasu pracy: – Konieczność ewidencjonowania godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, – Konieczność wskazywana z jakiego tytułu pracownik otrzymał dzień wolny, nawet gdy jest to sobota lub niedziela, – Konieczność wskazywania przy urlopach wypoczynkowych i chorobach liczby godzin nieobecności, – Konieczność ewidencjonowania w kartach ewidencji godzin wyjść prywatnych, – Zamieszczanie w karcie ewidencji dyżurów pracowniczych, – Czy grafiki czasu pracy należy przechowywać w dokumentacji ze stosunku pracy?, – Polecenia pracy w godzinach nadliczbowych, wnioski o odbiór czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych forma przechowywania, – Ustalanie najczęściej popełnianych błędów na podstawie przykładowych ewidencji czasu pracy. 7. Godziny nadliczbowe i ich rozliczanie: – przesłanki pracy w godzinach nadliczbowych, – godziny nadliczbowe jako konsekwencja naruszenia doby pracowniczej a 3 miesięczny okres rozliczeniowy, – Dodatek 50% czy 100%? Zasady ustalania i wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe., – oddawanie czasu wolnego: wypłata dodatku za nadgodziny, ustalenie „normalnego wynagrodzenia” za pracę, dodatki za godziny nadliczbowe, – rekompensata pracy w dniu wolnym w danym okresie rozliczeniowym, – udzielenie dnia wolnego a liczba przepracowanych godzin, – Praca w niedziele i święta, oraz w dni wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy – sposoby rekompensowania uprawnienia pracowników, – rekompensata za pracę w niedzielę i święta, – praca w święto przypadająca w dniu wolnym. 8. Konsekwencje naruszenia norm dotyczących czasu pracy dla organizacji i osób odpowiedzialnych.
Dzień III
PRAWO PRACY I BHP W PRAKTYCE 2024 – WYBRANE ZAGADNIENIA I NAJNOWSZE ZMIANY: I. Obowiązek i podstawy prawne prowadzenia dokumentacji pracowniczej.: 1.Podział dokumentacji pracowniczej. 2. Podmioty zobowiązane do prowadzenia dokumentacji pracowniczej. 3. Założenie dokumentacji zatrudnienia wykonawców cywilnych. II. Najważniejsze zasady prowadzenia akt osobowych pracowników. Podział Akt osobowych. III. Prowadzenie akt osobowych pracowników w szczególnych sytuacjach: 1. Akta osobowe przy przejęciu zakładu pracy lub jego części. 2. Ponowne zatrudnienie tej samej osoby. 3. Pracownik zatrudniony na dwóch umowach o pracę u jednego pracodawcy. IV. Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna: 1. Treść umowy o pracę – wymogi formalne. 2. Treść umowy zlecenia, umowy o świadczenia usług i umowy o dzieło – wymogi prawne. 3. Rola PIP w kontroli umów cywilnoprawnych. 4. Uprawnienia ZUS w zakresie kontroli umów cywilnoprawnych i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. V. Ogólne zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy: 1.Dopuszczalne forma zawarcia stosunku pracy (forma pisemna a forma ustna), 2. Zakres obowiązków pracownika – forma ustna czy pisemna, 3.Treść umowy o pracę Okresy przechowywania dokumentacji. 4. Porozumienie stron. 5. Wypowiedzenie umowy, procedura, terminy. 6. Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym (art. 52 K.p.), procedura, terminy. 7. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, bez winy pracownika. 8. Kryteria doboru przy rozwiązaniu stosunków pracy. VI. Urlopy wypoczynkowe: 1. Dopuszczalne. 2. Nabycie urlopu w pierwszym roku kariery zawodowej oraz w kolejnym. 3. Staż pracy do celów urlopowych. 4. Proporcjonalny urlop wypoczynkowy pracownika pełnoetatowego i niepełnoetatowego: – zasady zaokrąglania przy obliczeniach urlopowych, – zmiana pracodawcy w trakcie roku, – urlop proporcjonalny niepełnoetatowca, – zmiana wymiaru etatu w trakcie miesiąca, – urlop uzupełniający – stały czy proporcjonalny?, – pula urlopowa i udzielanie urlopu na godziny, – urlop wypoczynkowy przy równoległym zatrudnieniu. 5. Tryby udzielania urlopu wypoczynkowego i zmiana terminu urlopu. 6. Urlop bezpłatny. 7. Urlopy okolicznościowe i inne rodzaje zwolnień od pracy.
Czas trwania szkolenia:
Warunek otrzymania certyfikatu
Formą zaliczenia szkolenia jest obecność na zajęciach szkoleniowych potwierdzona w liście obecności, na podstawie której słuchacz otrzymuje certyfikat o ukończenia szkolenia.
Warunki uczestnictwa w szkoleniu
Dla osób które chcą uczestniczyć jedynie w zajęciach (bez noclegu i wyżywienia) – cena razem z materiałami szkoleniowymi wynosi 550zł netto za jeden dzień szkoleniowy. Istnieje możliwość uczestnictwa w wybranym dniu szkolenia.
Dodatkowe informacje